Kops gamebook


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
27 28 29 30 31

Podpořte činnost Transparency
International

Staňte se členy klubu TIC

V Plzni se debatovalo nad referendem a korupcí na zdejších právech

V Plzni se debatovalo nad referendem a korupcí na zdejších právech

Pětačtyřicet Plzeňanů a Plzeňanek se ve čtvrtek 21. 3. zúčastnilo téměř tříhodinové debaty o korupci, kterou s místními aktivisty pořádala Transparency International ČR. V debatě dominovala dvě témata: referendum proti chystané výstavbě obchodního domu Corso v centru Plzně a korupční skandály na Právnické fakultě Západočeské univerzity.

V první části večera shrnul Petr Vaněk, člen přípravného výboru referenda, celou historii této mimořádně úspěšné občanské aktivity. Příběh s opačným koncem představil Jaroslav Tauchman, který na příkladu Liberce ukázal, kam až situace může dojít, pokud občané dostatečně nebrání své zájmy. „Referendum se podařilo dovést k vítěznému konci, ale dobojováno není, “ upozornil právník Transparency International ČR, Petr Leyer a představil právní rozbor tří možných variant budoucího vývoje této kauzy.

Po této optimisticky vyznívající diskuzi přišla na řadu kauza plzeňských práv. Historii největšího korupčního skandálu z prostředí českých akademických kruhů uvedl Martin Marek z občanského sdružení Plzeňané. „Do dnešního dne zde učí lidé, kteří se na těchto podvodech podíleli“ konstatoval s lítostí. Z řad účastníků zazněl dotaz: Kdo za to bude potrestán? „V kauze plzeňských práv byla podána celá řada trestních oznámení a policie se jimi zabývá. V této kauze je ale všechno špatně“ shrnul Radim Bureš z Transparency International ČR a na vysvětlenou dodal: „Selhala univerzita, selhalo Ministerstvo školství. Očištění a obrození fakulty se nekonalo.“

Na závěr večera byli přítomní pozváni na Kurz občanské protikorupční sebeobrany, jehož cílem je seznámit občany s možnostmi, jak se chovat, když se setkají s korupcí a jak korupčnímu jednání zabránit, aniž by přitom byli ohroženi oni či jejich blízcí. Kurz se uskutečnil v úterý 26. 3. 2013 v Měšťanské besedě a necelá desítka aktivních Plzeňanů se na něm dozvěděla, jak nejlépe postupovat setkají-li se s korupcí a získala odpověďi na své otázky od zkušených školitelů Transparency International.

Ke stažení:

Petr Vaněk, Referendum - web s detailními informacemi k průběhu referenda zde

Martin Marek, Práva v Plzni, největší skandál českého školství - prezentace ke stažení zde