Kops gamebook


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
27 28 29 30 31

Podpořte činnost Transparency
International

Staňte se členy klubu TIC

Pomůže výhružka pracovně-právního sporu?

Pořád ti to leží v hlavě. To není jen tak, šéf tě sice k ničemu nenutil, ale jeho zájem na vybudování supermarketu je zřetelný. Vzpomeneš si také na starší případ paní Běžné. Když o tom tak přemýšlíš, závěr je jasný. Navrátil má nějaké soukromé záměry a využívá tě k jejich naplňování. Jestli jde o nějaká kamarádství nebo jestli jsou v tom nějaké finanční zájmy, třeba korupční, to nevíš. Jedno je ale jisté. Pokud to takto půjde dál, můžeš se dostat do skutečných problémů. Jako jediné řešení vidíš radikální odmítnutí všech těch nestandardních kroků, ke kterým tě Navrátil nutí. Nebude to ale nic jednoduchého. Přeci jenom je to tvůj šéf, u vedení města je dobře zapsán, je to on, kdo rozhoduje o tvých odměnách. Na nějaké radikální  kroky nemáš dost „nabito“. Pokusíš se o opatrnou obrannou variantu. Tato strategie je vlastně úplně jednoduchá. Jde o to, přesně dodržovat všechny úřední postupy, být pečlivý a důsledný, všechny své kroky mít zdůvodněné a zaznamenané a hlavně mít v perfektním stavu veškerou písemnou dokumentaci. A všechny pokyny od nadřízených, které budou vypadat nestandardně a kde budeš mít nějaké podezření, vyžadovat písemně.

Tento postup po nějakou dobu praktikuješ. Reakcí je zprvu jen překvapení, možná snaha o nějaký žert na účet tvé byrokratické strnulosti a přílišného puntičkářství. Zanedlouho si tě však šéf zavolá na pohovor. Vytkne ti nějaké malé chyby v jednom spise. Krátce poté se situace opakuje a tentokrát ti oznámí, že není spokojen s tvou prací a že ti musí snížit osobní ohodnocení. Není to spravedlivé a tvoje reakce je chladně odmítavá. Kategoricky odmítneš výtky jako neopodstatněné a oznámíš mu, že v případě snížení osobního ohodnocení půjdeš do pracovně-právního sporu. Je ti jasné, že se musíš na případný spor připravit. Zůstáváš po práci déle a dáváš do pořádku dokumenty, co jsi kdy udělal nebo neudělal, co ti kdo vytkl nebo nevytkl, vše musí být zdokumentováno. Pro jistotu kontaktuješ advokáta, abys byl připraven.4

Postupně ti také dochází, jaké jsou asi důvody jednání tvého šéfa. Mezi jeho nestandardním požadavkem a následnou nepřátelskou reakcí je zřejmá spojitost. Nešlo o nějaké vzájemné nepochopení či jiný názor na tento konkrétní případ. Musel jsi mu překazit nějaký záměr, pravděpodobně nějaký kšeft. Samozřejmě jsi slyšel o případech, kdy je po žadatelích požadován úplatek, aby dostali to, na co mají nárok ze zákona a bezplatně. Je to tento případ? To nevíš. Máš to někomu oznámit? Co by se dalo dělat? Ani to nevíš.

„Slibované“ snížení osobního ohodnocení se nakonec nekoná. Šéf tě víceméně ignoruje. Můžeš mít sice jistotu, že když se objeví nějaká nepříjemná povinnost či nějaká práce navíc, pokaždé ji dostaneš ty, ale s tím se asi nedá nic dělat. Žádné další vyhrožování či nátlak nepřichází. Nepřišel ani další požadavek na nějaký nestandardní úřední krok.

4Advokát není všemocný, ale poskytne ti informace o tom, jaké mohou být důvody k rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele a jaké jsou formální náležitosti tohoto kroku. V tomto případě zákonné důvody pravděpodobně nenastaly a měl bys šanci uspět v následném soudním sporu.

▷ Máš štěstí na šéfa, který tě nechá na pokoji? Přejdi na 9.

▷ Máš smůlu a šéf se ti bude dál mstít? Přejdi na 10.