Kops gamebook


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
27 28 29 30 31

Podpořte činnost Transparency
International

Staňte se členy klubu TIC

V ústeckém Hraničáři se debatovalo o evropských dotacích

V ústeckém Hraničáři se debatovalo o evropských dotacích

Na třicet obyvatel Ústí nad Labem i okolních měst dorazilo v úterý 20. listopadu do kina Hraničář na veřejnou debatu, kterou pořádala Transparency International a občanské sdružení Stop tunelům. Na debatě s názvem „Evropské dotace – příležitost pro město nebo jen kšefty pro vyvolené?“se seznámili s hlavními korupčními riziky, které dnes ohrožují nejen veřejné prostředky a evropské dotace, ale i fungování demokratického státu jako celku.

„Jedná se o sofistikovaný systém, který je těžké napadnout, obzvlášť když není motivace ani politiků ani policie,“ řekl na debatě o zneužívání evropských fondů Leo Steiner, někdejší manažer ROP Severozápad, který byl kvůli tomu, že otevřeně kritizoval praktiky rozdělování dotací, zbaven svého místa. Jedním dechem ale zdůraznil, že je nutné se stále angažovat a v případě potřeby se obrátit na protikorupční organizace, které jsou v mnoha případech schopné pomoci. „Je to o odvaze, ale nejste v tom sami,“ dodal.  

Většinu večera tvořila samotná diskuze s občany, kdy zástupci Transparency International a o.s. Stop tunelům odpovídali na otázky, které se týkaly nejen konkrétních ústeckých kauz, ale i obecné problematiky rozdělování dotací nebo možností a omezení českého právního řádu. „Mile mě potěšila různorodost dotazů a podnětů od občanů, což je příslibem pro to, že se příští týden na workshopu nebudeme nudit,“ říká Jan Kvapil z ústeckého občanského sdružení Stop tunelům. 

Transparency International a Stop tunelům totiž v Ústí chystají ještě jednu akci, tentokrát zaměřenou přímo na protikorupční vzdělávání. V úterý 27. listopadu proběhne v ústeckém Klubu pro 3 generace workshop, jehož cílem je seznámit občany ústeckého regionu s možnostmi, jak se chovat, když se setkají s korupcí a jak korupčnímu jednání zabránit, ale přitom neohrozit sebe ani svoje blízké. Radim Bureš z Transparency International k projektu dodává: „Každý občanský čin ve prospěch hospodárného a efektivního využívání veřejných prostředků je strašně důležitý. Aby byl také účinný, je potřeba dobře znát všechny nástroje, které má občan k dispozici. Tento projekt pomůže všem, kteří jsou ochotni se proti korupci angažovat, být efektivnější.“ 

Veřejná debata se uskutečnila v rámci projektu Kurzy občanské protikorupční sebeobrany, který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.