Kops gamebook


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
27 28 29 30 31

Podpořte činnost Transparency
International

Staňte se členy klubu TIC

Nebojte se a jednejte! Transparency International Vás zve na veřejnou debatu, kterou pořádá na festivalu Zlínské jaro

Nebojte se a jednejte! Transparency International Vás zve na veřejnou debatu, kterou pořádá na festivalu Zlínské jaro

Jak je to s otevřeností samosprávy a státní správy ve Zlíně a v celé republice? Jsou politici a úředníci vždy nakloněni dotazům občanů a jednají alespoň tak, jak jim ukládá zákon? Na tyto i další otázky se bude návštěvníkům festivalu demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro snažit odpovědět veřejná debata, kterou 10. května od 19 hodin spolupořádá Transparency International na zámku ve Zlíně.

Otázka  svobodného přístupu k informacím je pro skutečně demokratické fungování společnosti klíčová. Na jedné straně je ujišťování politiků, že se jedná o základní občanské právo a pilíř fungování demokratické společnosti. Na straně druhé tomu ale často neodpovídá přístup státu a samosprávy v konkrétních případech.

Radim Bureš, programový ředitel Transparency International k tomu říká: „Na jaké informace má občan právo a na jaké nemá? A co má dělat, když je o svém právu přesvědčen, a úřad přesto nechce informace poskytnout? Tyto otázky je potřeba diskutovat a znát na ně odpověď, aby mohli občané efektivně vykonávat demokratickou kontrolu správy věcí veřejných.“

I ve Zlíně a Zlínském kraji se najdou případy, kdy se o fungování principu svobodného přístupu k informacím dá minimálně pochybovat. Na druhou stranu i zde funguje občanská společnost, která k takovýmto způsobům chování politiků a úředníků tvoří protipól. Přijďte si poslechnout názory občanských aktivistů, politiků a zástupců nejznámější mezinárodní neziskové organizace bojující proti korupci a za transparentnost veřejné správy.

Transparency International a organizátoři festivalu Zlínské jaro zvou všechny občany Zlína i návštěvníky festivalu na veřejnou debatu, která proběhne 10. května od 19 hodin v prostorách zlínského zámku pod názvem „Nebát se a jednat“. Během večera budou přítomní seznámení s problematikou svobodného přístupu k informacím a občanského aktivismu. V druhé půli večera budou pozvaní odborníci a aktivisté odpovídat na otázky občanů.

Tomáš Pasterný, koordinátor festivalu Zlínské jaro k tomu dodává: „Festival má za cíl podpořit rozvoj občanské společnosti, tedy podpořit občanskou angažovanost a vědomí sounáležitosti. Občanská angažovanost může mít různé podoby a vede k pestré škále aktivit. Jednou z nich je kontrola veřejné správy, kde by měl být silným nástrojem právě svobodný přístup k informacím. V debatě Nebát se a jednat bychom si měli zodpovědět základní otázku, zda silným nástrojem skutečně je, případně co dělat pro to, aby se jím stal."

Vstup na veřejnou debatu je zdarma a účastníci od nás obdrží nově vydanou Příručku občanské protikorupční sebeobrany: Občan proti korupci. Drobné občerstvení je zajištěno. Potvrzení účasti na debatě pro zjednodušení organizace zasílejte prosím na kops@transparency.cz nebo se můžete přihlásit prostřednictvím tohoto formuláře.

Leták ke stažení:

Veřejná debata "Nebát se a jednat" na Zlínském jaru, 10. 5. 2013 od 19 hod