Kops gamebook


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
27 28 29 30 31

Podpořte činnost Transparency
International

Staňte se členy klubu TIC

Přijďte debatovat o aktuálních kauzách města Plzně

Přijďte debatovat o aktuálních kauzách města Plzně

Zabránilo úspěšné referendum výstavbě obřího nákupního centra v Plzni, nebo ještě hrozí, že se nakonec stavba bude realizovat? Vycházelo město developerům až moc vstříc? Jak vznikla a jak se vyvíjí korupční kauza na plzeňských právech? Na otázky k těmto dvěma aktuálním kauzám budou občanům města Plzně odpovídat zástupci Transparency International a místních aktivistů ze sdružení Plzeňané na veřejné debatě 21. března od 17 hodin v plzeňské kavárně Vídeňka.

POZOR ZMĚNA: z technických důvodů se debata uskuteční v Reprezentačním salonku Měšťanské besedy, Kopeckého sady 13. Čas zůstává nezměněn. Těšíme se na Vás!

 

Referendum o výstavbě OC Corso hýbalo v posledních měsících celou Plzní. Místním aktivistům se podařilo sehnat dostatek podpisů k jeho vyhlášení a Plzeňané nakonec rozhodli, že stavbu nákupního megacentra v centru města nechtějí. Radnice rozhodnutí respektuje, ale investor se nehodlá vzdát. „I přes jednoznačný výsledek referenda stále probíhá územní řízení na stavbu OC Aréna/Corso Americká. Město Plzeň sice jako účastník řízení vydalo negativní stanovisko, které ale není pro stavební úřad právně závazné. Jedinou cestou jak naplnit rozhodnutí v místním referendu tak i nadále zůstává zanesení podmínky přijaté v referendu do územního či regulačního plánu“ upozorňujeMartin Marek ze sdružení Plzeňané.

Na plzeňskou právnickou fakultu se od roku 2009 valí jeden skandál za druhým. Ať již jde o problém plagiátorství, tzv. „rychlostudentů“ z řad vlivných podnikatelů a politiků nebo uznávání diplomů z ukrajinských univerzit. Jak celá kauza začala a jak se vyvíjí, to osvětlí aktivisté, kteří na nepravosti v plzeňském akademickém prostředí upozornili.

Transparency International a sdružení Plzeňané zvou všechny obyvatele Plzně i okolí na veřejnou debatu, která proběhne 21. března v kavárně Vídeňka na plzeňském Náměstí republiky. Akce se koná od 17 hodin. Odborníci z TI a zkušení plzeňští aktivisté seznámí přítomné během večera s aktuálními problémy fungování samosprávy, možného korupčního a klientelistického jednání nejen v Plzni, ale i v dalších českých a moravských obcích. V druhé půli večera se jich pak občané budou moci ptát nejen na konkrétní kauzy, ale i na další otázky spojené s korupcí.

Radim Bureš z Transparency International k tomu říká: „Na debatě probereme nejen kauzy OC Corso a plzeňských práv, ale představíme občanům i obecné kroky, které v podobných situacích mohou sami udělat. S těmi, kdo se chtějí aktivně angažovat, rozebereme následující týden například využití médií nebo podmínky a možnosti podání trestního oznámení v Kurzu občanské protikorupční sebeobrany.“

Vstup na akci je zdarma. Mimoplzenským nabízíme uhrazení cestovného veřejnou dopravou. Přihlášky zasílejte na kops@transparency.cz, případně se můžete přihlásit prostřednictvím formuláře.

Leták ke stažení:

Veřejná debata Aktuální kauzy města Plzně, 21. 3. 2013, Plzeň