Kops gamebook


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
27 28 29 30 31

Podpořte činnost Transparency
International

Staňte se členy klubu TIC

Veřejná debata Transparency International v Příbrami otevřela řadu citlivých problémů

Veřejná debata Transparency International v Příbrami otevřela řadu citlivých problémů

Navzdory napjaté situaci způsobené povodněmi v posledních dnech se na Malé scéně Divadla A. Dvořáka v Příbrami sešlo 70 jejích občanů. Veřejná debata s podtitulem „Co nám ještě v Příbrami patří aneb hospodaření s veřejným majetkem“ vyvolala zájem, kdy diskuse přesáhla plánovanou i očekávanou dobu akce.

Moderátorem diskuse byla Radka Pavlišová z Transparency International Česká republika, která představila celý projekt a jeho cíle. První vystupující p. Zdeněk Šlehofer hovořil o stavu sportovních zařízení v Příbrami a prioritách města.

Na jeho vystoupení, možná nechtěně, navázalo vystoupení p. Jaroslava Tauchmana s jasně formulovanou výzvou „Liberec – jak majetek nahradily dluhy“. Byť možná byla řada účastníků zklamána, že prezentace nebyla „na míru šita“ Příbrami, analogie byla zřejmá. Město, obdobné velikosti jako Příbram, jež bylo v 90. letech minulého století tím nejbohatším v naší republice, se dnes potácí v likvidačních dluzích, které vznikly netransparentním hospodařením ve sféře stavební, sportovních dotací, nevýhodných smluv apod. P. Tauchman ukázal na konkrétním příkladu (kauza p. Kittner), že veřejný prostor má veliký potenciál. Zároveň však připojil i svoji osobní zkušenost, jak složitá a časově náročná cesta je získat relevantní podklady, a zejména jak vydržet soustavný tlak na osobní i občanskou integritu.

Vystoupení pí Škodové k problematice veřejné sféry a její mediální prezentace se odrazilo i v diskusi. Celostátní i regionální tisk nezískaly výtečnou, s výjimkou některých nezávislých médií, ale zazněla řada námětů na jiné, možná efektivnější způsoby mediální prezentace.

Diskuse byla bouřlivá. Jejím hlavním tématem se dle očekávání stala otázka prodeje První polikliniky. Řada emotivních vystoupení proto upozornila na nutnost i v nadále monitorovat prodej městského majetku

Zástupce TI CZ seznámila s obecnými právními postupy v případě podezření z netransparentnosti prodeje městského majetku, ostatní vystupující připojili své vlastní praktické zkušenosti.

Nemožnost publikovat názory či informace nekorespondující se „zadáním“ vydavatelů, nedostatečnost zákonné úpravy, obava veřejně pojmenovat skutečnost pravým jménem, finanční i časová náročnost boje s korupcí byly mnohokrát zmiňovány.

Snad proto byla vrcholem diskuse, která pokračovala i mimo formálně stanovený čas: výzva k osobní odpovědnosti, aktivní účasti a spojení se ve formě občanské platformy.

Na závěr debaty byli všichni přítomní pozváni na školení, které povedou zkušení lektoři Transparency International ČR a které ukáže občanům, jak efektivně postupovat v boji proti korupci. Na školení budou podrobně probrány nástroje, které aktivní občané mají k dispozici (od spolupráce s médii, přístup k informacím až k podání trestního oznámení). Tento prakticky zaměřený Kurz občanské protikorupční sebeobrany se koná ve čtvrtek 13. června od 17 hodin v Galerie Café U Modré kočky (ul. Heyrovského 171), zváni jsou všichni občané regionu, více informací a přihlášky na kurz zde.